Szef systemu radiokomunikacji polskich satelitów Brite-PL, dr Marcin Stolarski wygrał konkurs dla młodych naukowców FameLab 2013.
Finałowa Gala konkursu FameLab odbyła się 11 maja w Centrum Nauki Kopernik. Dziesięciu pasjonatów walczyło w naukowym konkursie o główną nagrodę. Każda prezentacja oceniania była według klucza tzw. 3C, czyli Content, Clarity, Charisma. "Liczy się więc zawartość merytoryczna prezentacji, jasność wypowiedzi i charyzma i ten "błysk w oku" osoby, która prezentuje wybrane zagadnienie naukowe" - wyjaśniła Karolina Wojnicka, koordynatorka FameLabu.
W tym roku najlepszy okazał się Marcin Stolarski, który reprezentował nasz kraj także podczas międzynarodowego finału FameLab w Cheltenham w Wielkiej Brytanii na początku czerwca 2013.
W swoim wystąpieniu półfinałowym w lutym Marcin Stolarski opowiadał o zagrożeniach, jakie czyhają na komputery pracujące w przestrzeni kosmicznej, czyli komputery umieszczane na satelitach i sondach kosmicznych.
Podczas prezentacji finałowej przedstawił zagrożenia, jakie czekają komputery w czasie pracy w warunkach ziemskich, szczególnie podczas testów w laboratoriach. Ponieważ ludzie wytworzyli ubrania z tworzyw sztucznych i korzystają z nich, powoduje to, że nasze ciała są prawie cały czas naładowane elektrycznie. Drobne wyładowania, jakie odczuwamy, dotykając np. klamki, mogą być nieprzyjemne, ale nie są dla nas niebezpieczne. Tymczasem dla małych tranzystorów, które są nawet trudne do zobaczenia na płytkach w systemach elektronicznych i komputerach, stanowią one potężne wyładowania mogące w ułamku sekundy zniszczyć te elementy. Dlatego naukowcy w laboratoriach noszą specjalną odzież (fartuchy, czepki, rękawice, kombinezony, a także obuwie) chroniącą drogocenną elektronikę.
Podobne niebezpieczeństwa dotyczą także naszych domowych komputerów i i innych sprzętów zawierających skomplikowane układy elektroniczne. Jeśli jednak ktoś nie ma w domu specjalnej odzieży ochronnej, a chciałby wykonać jakieś prace przy swoim komputerze, np. wymienić kartę graficzną, to niech nie wpada w panikę. Dr Marcin Stolarski sugeruje, żeby w takim wypadku najpierw dotknąć ręką metalowej części obudowy komputera, aby się "rozbroić". Najlepiej zresztą całą czynność wykonywać, mając na sobie jak najmniej odzieży, ponieważ ciało ludzkie przewodzi ładunki elektryczne w podobny sposób jak fartuch ochronny w laboratorium.
Laureat FameLab 2013 w wolnych chwilach nagrywa filmy o komputerach, satelitach i różnych systemach elektronicznych oraz radionawigacyjnych. Jest także właścicielem pięknego psa Alberta rasy Baracco Italiano i razem ze swoim pupilem uprawiają biegi.
Dr Marcin Stolarski pracował w naszym laboratorium w latach 2009 - 2015.
Poniżej przypomnienie prezentacji Marcina w półfinale zmagań FameLab 2013.
Konkurs FameLab kierowany jest do osób, dla których nauka to nie tylko studia lub praca, ale przede wszystkim pasja. Dla osób, które chcą swoją pasją podzielić się z innymi - także tymi, którzy na co dzień nie mają do czynienia z nauką.