NEWS

[dot]W czerwcu 2020 rozpoczęliśmy realizację projektu "Badania gwiazd neutronowych, czarnych dziur i związanych zjawisk przejściowych przy użyciu astronomicznych satelitów". Celem projektu jest umożliwienie udziału Polski w przygotowaniu międzynarodowych astronomicznych satelitów eXTP (enhanced X-ray Time and Polarimetry) oraz THESEUS (Transient High-Energy Sky and Early Universe Surveyor). Z jednej strony, ma to być wkład naukowy do rozwoju dziedzin fizyki i astrofizyki związanych z celami tych misji. Ta część projektu ma być realizowana przez naukowców w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN. Z drugiej strony, będzie to wkład w projektowanie i wykonanie urządzeń, które zostaną zamontowane na pokładzie satelitów i będą prowadziły obserwacje naukowe. Ta działalność będzie prowadzona przez inżynierów w Centrum Badań Kosmicznych PAN. Zaangażowanie polskich zespołów w prace nad instrumentami stanowi podstawę dla uzyskania przez polskich naukowców poważnej roli decyzyjnej przy planowaniu obserwacji oraz bezpośredniego dostępu do wyników przeprowadzonych obserwacji. (październik 2020)

SolarOrbiter[dot]Rankiem 10 lutego 2020 o godz. 5:03 CET (czasu środkowoeuropejskiego) z Przylądka Canaveral na Florydzie w przestrzeń kosmiczną wystrzelona została europejska sonda Solar Orbiter. Półtorej godziny później kontrolerzy lotów w ESOC w Darmstadt otrzymali pierwsze informacje z sondy, m.in. o pomyślnej operacji rozłożenia paneli słonecznych. (luty 2020)

[dot]Start misji BepiColombo nastąpił 20 października 2018 roku z europejskiego poligonu w Kourou z Gujany Francuskiej przy użyciu rakiety Ariane 5. Podróż do Merkurego zajmie 7 lat. Obecnie po starcie sonda BepiColombo przechodzi czterodniowy okres LEOP (Lounch and Early Orbit Phase), w czasie którego włączane są i testowane jego instrumenty i systemy kontrolne, w tym panele słoneczne i anteny komunikacyjne. W listopadzie rozpocznie się tzw. Commissioning Phase instrumentów naukowych, podczas której zostanie włączony do testów również spektrometr MERTIS. (październik 2018)

logo ASIM[dot]2 kwietnia 2018 z Przylądku Canaveral wystartowała rakieta Falcon-9 zbudowana przez firmę SpaceX. Na jej pokładzie znajdował się MXGS. Zespół inżynierów z CBK był odpowiedzialny za opracowanie kompletnego systemu zasilania przyrządu (wraz z programowanymi zasilaczami wysokiego napięcia wykorzystywanymi w bloku detektorów) oraz autonomicznego (opartego o układ FPGA) systemu monitoringu parametrów serwisowych (Housekeeping). Firma Creotech Instruments S.A., jako podwykonawca Centrum Badań Kosmicznych PAN, odpowiadała za montaż finalnych modeli (kwalifikacyjnego i lotnego) polskiego urządzenia, na które składało się ponad 30 bloków elektroniki spełniającej wyśrubowane wymagania kosmiczne. (kwiecień 2018)

logo ARP[dot]Od początku września 2017 swój półroczny staż w naszym Laboratorium odbywa dr Bartosz Chaber, tegoroczny laureat Konkursu "Rozwój kadr sektora kosmicznego" organizowanego przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. we współpracy ze Związkiem Pracodawców Sektora Kosmicznego. Celem tego programu jest kształcenie młodej kadry sektora kosmicznego, rozwój kariery młodych naukowców oraz wsparcie transferu wiedzy pomiędzy uczelniami i instytutami naukowymi a firmami sektora kosmicznego. Staż jest współfinansowany przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A.

Dr Bartosz Chaber jest absolwentem Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej. W 2017 roku obronił pracę doktorską dotyczącą wykorzystania symulacji metodą elementów skończonych do projektowania układu narażającego polem elektrycznym w badaniach kompatybilności elektromagnetycznej. W Centrum Badań Kosmicznych jego zadaniem będzie m.in. opracowanie planów testów kompatybilności elektromagnetycznej KEM oraz znalezienie narzędzi przydatnych do symulacji komputerowych pod kątem tej kompatybilności. (wrzesień 2017)

Brite A[dot]W maju 2017 austriacki satelita Brite został rozpoznany podczas obserwacji nieba prowadzonych przez Poznańskie Obserwatorium teleskopem spektroskopowym PST2 umiejscowionym w Winer Observatory w Arizonie. Na animacji można zobaczyć sekwencję 20 obrazów małego fragmentu gwiazdozbioru Oriona. Satelita widoczny jest na kadrach od 8 do 12. Zdjęcia otrzymaliśmy dzięki uprzejmości dr Krzysztofa Kamińskiego z Obserwatorium Astronomicznego Wydziału Fizyki Uniwersytetu im.Adama Mickiewicza w Poznaniu. (maj 2017)

[dot]Start rakiety Proton wynoszącej satelitę ExoMars z Bajkonuru nastąpił 14 marca 2016. Sonda TGO weszła na orbitę Marsa w październiku 2016 zgodnie z założeniami, a w listopadzie poruszała się po orbicie eliptycznej 240 km x 100 000 km od powierzchni Marsa. Docelowo będzie okrążać Czerwoną Planetę na orbicie kołowej oddalonej 400 km od powierzchni Marsa oraz nachyleniu orbity wynoszącym 74 stopnie. Obserwacje naukowe przyrządów rozpoczną się nie wcześniej niż w maju 2017 (w zależności od rzeczywistego czasu trwania fazej aerodynamicznej na powierzchni Marsa) i będą trwały przez cały rok marsjański. (listopad 2016)

CaSSIS PSU FM[dot]W 2015 roku ukończono w CBK prace nad modelem lotnym bloku zasilania (Power Converter Module) do przyrządu CaSSIS na orbiter marsjański TGO (Trace Gas Orbiter) w misji ExoMars. W sierpniu blok ten został przekazany do Szwajcarii do integracji z innymi podsystemami lotnymi modułu elektroniki (na fotografii po lewej stronie). Na jesieni przeprowadzona została integracja całego systemu lotnego instrumentu CaSSIS. W końcu grudnia 2015 instrument został dostarczony na poligon w Bajkonurze do integracji na orbiterze TGO i umocowany na satelicie. Start rakiety wynoszącej satelitę ExoMars przewidziany jest na marzec 2016, a wejście na orbitę Marsa planowane jest w grudniu 2016. (grudzień 2015)

[dot]8 lipca 2015 roku podpisano kontrakt między Centrum Badań Kosmicznych PAN, reprezentującym polską stronę podwykonawców, a Centre Spatial de Liege - Université de Liege na budowę sterownika koronografu CCB oraz systemu FWA dla misji PROBA-3. CBK PAN zajmie się w szczególności inżynierią systemową, opracowaniem projektu komputera pokładowego, zapewnieniem właściwej kontroli jakości, konstrukcją i wykonaniem obudowy sterownika i okablowania wewnętrznego. Centrum jest również odpowiedzialne za integrację sterownika koronografu (w swoich laboratoriach typu clean-room) oraz jego testy zarówno funkcjonalne, jak i - w ramach wymagań - środowiskowe. CBK PAN będzie wspierało również Centre Spatial de Liege w integracji sterownika z resztą podsystemów koronografu. (lipiec 2015)

Orion/Lem[dot]Najlepsze życzenia urodzinowe dla Lema! 21 listopada 2014 minął rok od startu i rozpoczęcia pracy pierwszego polskiego satelity naukowego BRITE-PL "Lem" na orbicie. W tym czasie Lem okrążył Ziemię już 5270 razy i przebył dystans ponad 230 milionów kilometrów. Regularnie prowadzi badania obserwacyjne zgodnie z programem ustalonym przez konsorcjum BRITE oraz dostarcza dane naukowe do dalszej analizy. Na fotografii obok fragment nieba z gwiazdozbiorem Oriona zarejestrowany przez teleskop satelity, na powiększonej części zdjęcia widoczna gromada Plejad. (listopad 2014)

[dot]Dnia 19 sierpnia 2014 o godz. 3:15:00 czasu UTC czyli o 5:15:00 czasu polskiego (środkowoeuropejskiego CET) chińska rakieta Long March-4B wyniosła na orbitę okołoziemską drugiego satelitę naukowego BRITE-PL "Heweliusz". Rakieta Long March-4B została wystrzelona z kosmodromu Taiyuan Satellite Launch Center, 600 km na południowy zachód od stolicy Chin.
Podczas pierwszego przelotu "Heweliusza" nad Polską o godz.10:02 udało się operatorom ze stacji naziemnej nawiązać kontakt z satelitą. Został odebrany pierwszy sygnał, który był bardzo silny i stabilny. Komunikacja w obie strony okazała się bardzo dobra, praktycznie bez żadnych przestojów i opóźnień. Włączony został komputer pokładowy i odebrane były pierwsze dane telemetryczne. Wszystkie główne parametry pracy satelity są w normie. (sierpień 2014)

rakieta DNIEPR[dot]21 listopada 2015 planowo o godz. 7:10:11 czasu UTC czyli 8:10:11 czasu polskiego (środkowoeuropejskiego CET) wystartowała rosyjska rakieta Dniepr RS-20 z pierwszym polskim satelitą naukowym BRITE-PL "Lem". Rakieta została wystrzelona z podziemnego silosa z bazy wojskowej Jasny na południowym Uralu.
Godzinę i 38 minut po starcie rakiety Dniepr, podczas pierwszego przelotu satelity nad Europą, został nawiązany kontakt z "Lemem". Obecnie trwają regularne połączenia sygnałowe z "Lemem" w godzinach rannych i wieczornych. Przeprowadzane są testy funkcjonalne "Lema" na orbicie. Satelita działa zgodnie z planem. Więcej informacji na stronie www.brite-pl.pl. (listopad 2013)

[dot]Zakończył się montaż HEWELIUSZA! Satelita Heweliusz jest już zmontowany i obecnie przechodzi ostatnią fazę testów przed wystrzeleniem. W październiku 2013 w laboratoriach DLR w Berlinie poddawany był testom wibracyjnym. (październik 2013)

Lem in box[dot]Pierwszy polski satelita naukowy LEM już w drodze na poligon w Rosji! We wrześniu 2013 pierwszy polski satelita naukowy "Lem" po swoich ostatnich testach w clean-roomie, zapakowany wraz z wyrzutnikiem XPOD, opuścił CBK i rozpoczął podróż na rosyjski poligon w Jasnym. Na przełomie października i listopada w bazie Jasny satelita był przygotowywany do montażu na głowicy rakiety DNIEPR i przechodził ostatnie testy. Na miejscu obecni byli inżynierowie z CBK i SFL. (wrzesień 2013)

P.Orleański[dot]Kierownik Laboratorium - Zastępca Dyrektora CBK d/s Rozwoju Technologii - dr inż. Piotr Orleański opowiada o naszych projektach! 28 sierpnia 2013 dr inż. Piotr Orleański, zastępca dyrektora ds. rozwoju technologii CBK PAN, wystąpił w programie Grzegorza Miecugowa "Inny punkt widzenia". W rozmowie opowiadał m.in. o budowie pierwszych polskich satelitów naukowych i programie BRITE a także o innych instrumentach satelitarnych projektowanych w CBK. (sierpień 2013)

[dot]Dr Marcin Stolarski laureatem konkursu dla młodych naukowców Famelab 2013! Serdecznie gratulujemy naszemu koledze! (lipiec 2013)

[dot]HERSCHEL zakończył swą misję na orbicie! Misja naukowa teleskopu Herschel zakończyła się 29 kwietnia 2013. Przez cały maj kontrolerzy przeprowadzali jednak różnego rodzaju testy, niemożliwe do przeprowadzenia w czasie normalnej misji. Dopiero 17 czerwca 2013 roku o godzinie 14:25 CEST wysłano ostatnią komendę z ESOC do europejskiego teleskopu. Tym samym zakończyło się prowadzenie obserwacji kosmicznych przyrządami satelity. Wcześniej pozbyto się całego, dostępnego jeszcze w zbiornikach paliwa napędowego oraz przesunięto satelitę z punktu równowagi L2 układu Ziemia-Słońce na bezpieczną orbitę heliocentryczną. (czerwiec 2013)

[dot]Zakończył się montaż pierwszego polskiego satelity naukowego LEM! Pierwszy satelita "Lem" jest już zmontowany i gotowy do wyniesienia na orbitę. Przebywa jeszcze w Polsce, w Centrum Badań Kosmicznych, umieszczony jest w komorze o podwyższonej czystości, gdzie przechodzi kolejne testy funkcjonalne w ramach pracy pod obciążeniem. Niebawem odbędą się testy na otwartym niebie i weryfikacja oprogramowania naukowego satelity. (marzec 2013)

lab4[dot]W 2012 roku zostało zorganizowane Laboratorium Finalnych Testów Funkcjonalnych Aparatury Satelitarnej i Lotniczej (grudzień 2012)

uaktualniono 19 stycznia 2022